Psychologie barev

 

Psychologie barev

Barvy hrají v našem životě velmi důležitou roli. Odlišují se od sebe navzájem nejen svým vzhledem, ale také nestejně působí na naše pocity a psychiku. Pro náš vzhled mají proto rozhodující význam. Jejich používáním můžeme o sobě mnohé vypovědět a nebo ovlivnit.

Co je to barva?

Ve skutečnosti je barva pocit, který si uvědomujeme pomocí světla, které vnímáme prostřednictvím zrakového ústrojí. Světlo je tedy obsahem našeho vědomí a v tomto smyslu je to především jev psychologický. Proto tu samou barvu vnímáme jinak v jejích barevných odstínech pokaždé při jiném osvětlení a nebo v šeru.

Proto se dá s barvami pracovat a využít je k nejrůznějším účelům podle toho jak daná barva na nás působí.

Kruh barev

 

Barvy teplé a studené

V horním polokruhu je ústřední barvou žlutá. Ostatní barvy v této části obsahují její vetší či menší podíl, přes žlutozelenou až po ohnivě červenou. Při denním osvětlení jsou tyto barvy výraznější a nápadnější. Vyvolávají dojem jasu a zároveň tepla. Označujeme je proto jako barvy teplé.

V dolním polokruhu je ústřední barvou modrá. Ostatní barvy v této části obsahují její vetší či menší podíl, přes modrozelenou až po nafialovělé. Tyto barvy budí opačný dojem - jsou výraznější a intenzivnější při nižším osvětlení. Úbytkem osvětlení působí barevností směrem k modři. Barvy modré a zamodralé působí pocit stinnosti a chladu. Označujeme je proto jako barvy studené.

Přechod protikladu barevného tepla a chladu tvoří zelená a červená v pomyslné přímce v kruhu.

Barvy klidné a vzrušivé

V levé polovině polokruhu dominuje barva zelená a ostatním barvám přiděluje nádech zelenosti. Žlutá se tu stává zelenožlutou, modrá zelenomodrou. Zelená je barvou, která ve srovnání s ostatními barvami na obvodu celého kruhu působí nejklidněji.

V pravé polovině polokruhu dominuje barva červená a ostatním barvám přiděluje nádech červeně. Červená barva je v přírodě označením něčeho nevšedního, nápadného - červánky, zapadající slunce, zralé plody. Při prohlížení této barvy se naše oko musí více zaostřovat a tím se i více vzrušuje. V naší mysli působí červená jako znak mocné síly.

Barvy analogické a komplementární

Analogické barvy

Analogické barvy mají malé barevné rozdíly. Je to sdružení barev, které v kruhu uspořádaně sousedí. Málo od sebe odlišné barvy se také projeví s vymezenější barevnou náladou. Např. ve výše uvedené sestavě přechodu žlutá až červená jsou barvy teplé, tedy povzbudivě podněcující. Ke každé barvě existuje její analogická barva, která ji doplňuje a ladí s ní. Vždy se jedná o barvy, které jsou umístěny vedle sebe na ose barevného spektra.

 

Komplementární barvy

Komplementání barvy leží na protilehlé straně barevného kruhu a tyto kombinace dávají pestřejší vzhled.

Výběr správných barev ovšem nejvíce záleží na osobním a pocitovém vnímání.Velice důležité je jak barvy působí na lidskou psychiku. Ta se v našich pocitech a náladách odráží na našem oblečení. Mnohdy se snažíme schovat se za některou barvu a skrýt tak naše pocity, ale přitom ve skutečnosti je již podle stylu oblékání, barev, účesu a doplňků, dáváme svému okolí najevo.

Základní rozdělení barev z hlediska našeho vnímání:

  • Červená - energie, životní síla, vitalita, pudy
  • Oranžová - kreativita, inspirace, radost, projevit se, ukázat se,
  • Žlutá - moudrost, teplo, světlo, ego, já
  • Zelená - naděje, klid, láska, city
  • Modrá - konzervativnost, soulad, komunikace
  • Fialová - vznešenost, intuice, vhled, pochopení

Pokud se chcete více dozvědět nejen o barvách, ale také o tom jak na nás barvy působí a ovlivňují, domluvte si se mnou konzultaci.

Tipy a rady

Nepodceňujte psychologii barev - je až s podivem, co vše o nás barvy prozradí. Povíme si, co jednotlivé barvy vyjadřují a jak toho v praxi využít.